Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prázdné byty, plné ubytovny

V samém centru jednoho velkého města stojí dva bytové domy. Jeden z nich je soukromý, druhý patří obci. V jednom z těchto domů mají všechny byty své nájemníky, kteří platí majiteli jako nájemné polovinu sumy, kterou za pronájem bytu požaduje zástupce majitele druhého domu, kde polovina bytů zeje prázdnotou. Pokud se domníváte, že poloprázdný dům patří soukromému majiteli, který si tím pádem za svou nenasytnost zaslouží, že má málo nájemníků a dům mu vydělává polovinu možné sumy, tak se mýlíte. Poloprázdný dům patří městu a stará se o něj městská část, které město svěřilo obecní domy do správy s představou, že ho bude spravovat s péčí dobrého hospodáře. Takovýchto prázdných bytů z obecního bytového fondu je v této městské části cca 500.

Jen kousek dál od samotného centra stojí pavlačový dům, ve kterém je 56 bytů. Protože se nachází uprostřed sociálně vyloučené oblasti, které se v tomto městě přezdívá Bronx, bydlí v něm Romové a v domě sídlí i nezisková organizace. I díky ní byl v roce 2003 dům opraven ze státních peněz, na jeho opravě se podíleli i tehdejší nájemníci, kteří si tak mohli odpracovat své dluhy na nájemném a zůstali v domě bydlet. Dům je občas navštěvován hosty z jiných měst a slouží jako ukázka komunitního bydlení, má svého domovníka a přestože byl opraven už před deseti lety, stále vypadá jako téměř nový. Jenže i v něm se postupem doby uvolnilo 16 bytů, které spadají pod stejnou městskou část jako dům v centru. A ta je nechává prázdné.

Ještě o kousek dál stojí dům s tzv. holobyty, kam byli umisťováni neplatiči. I ten patří této městské části a je rovněž poloprázdný.

Ta samá městská část má dlouhý pořadník žadatelů o přidělení obecního bytu. Jeho přidělení je podmíněno tím, že žadatel nemá žádné dluhy na nájemném. Upřednostněni jsou ti, kteří si na vlastní náklady opraví obecní byt, protože některé jsou v dezolátním stavu, a budou platit městské části nájemné, které je stejně vysoké jako v nyní poloprázdném domě v centru. Starosta tvrdí, že byty v jeho městské části jsou prázdné proto, že o ně není zájem a není je kým obsadit. Především nikdo nestojí o byty ve zmíněné sociálně vyloučené oblasti. Proč ale žadatelé nechtějí bydlet ani v samotném centru, když i tam mnohé obecní byty zejí prázdnotou? 

 Ve stejném městě je i několik ubytoven, kde skončila řada jeho obyvatel. Aby nebydleli na ulici a jejich děti v dětském domově, platí na ubytovně v prostoru o průměru 10m2 ještě vyšší nájemné, než obyvatelé obecního bytu v centru. Podstatnou část tohoto nájemného dotuje stát.

 Samotné město tím, že svůj bytový fond svěřilo do péče jednotlivých MČ, vlastní bytový fond určený pro řešení obtížné sociální situace těchto rodin téměř nemá a nyní si bere různé dotace na to, aby si jej mohlo vytvořit. I když dotace sežene, úřední moloch je hodně zdlouhavý a staví či opravuje takové byty několik let. Než je konečně dostaví, sociální pracovnice města zoufale obvolávají Armádu spásy, církve či neziskovky, které provozují azylové domy a nakonec prosí i majitele ubytoven, aby si jejich klienty vzali na byt. Ředitelé dětských domovů v posledních letech upozorňují, že jsou k nim stále častěji umisťovány děti odebrané rodičům z jediného důvodu – nemají kde bydlet.

Vyloučená oblast zvaná Bronx s obyvateli, o které starosta zmiňované městské části zjevně nestojí, je opravována za evropské peníze určené právě pro tyto občany ohrožené sociálním vyloučením a až se definitivně opraví, možná v ní žádní takoví obyvatelé ani nebudou. Ubytovny se dál plní nejen ve městě, ale i za hranicí města, někdy i ve Šluknovském výběžku.

Starosta zmiňované městské části sedí v radě města společně se svou stranickou kolegyní, která má na starosti právě sociální oblast. Tato náměstkyně je poněkud neviditelná a když už se občas ukáže, nijak se netají tím, že svěřené problematice příliš nerozumí. Což je patrné i z monitoringu tisku. V posledním roce o ní nejčtenější deník ve městě uveřejnil jen články, ve kterých vysvětlovala, proč město dává tak málo peněz na kulturu, kterou má rovněž na starosti. Dle jejích mediálních výstupů měřeno, v daném městě zřejmě neexistují žádné sociální problémy, když o nich nemá zodpovědná náměstkyně potřebu hovořit ani v tisku.

A nyní několik čísel:

Město, ve kterém se nachází zmiňovaná městská část, přijalo po ukončení regulace nájmů v obecních bytech vyhlášku, která stanoví rozpětí nájemného na 1 m2 obecních bytů ve všech městských částech spravujících městský bytový fond. Pohybuje se ve výši 50 - 110 Kč na m2.

Nejnižší nájemné lze stanovit u bytů ve třetí a čtvrté bytové kategorii, bydlení v centru je zřejmě považováno za lukrativní a nájemné se pohybuje u nejvyšší stanovené cenové hranice. Takže ve dvoupokojovém bytě o rozloze 60m2 zaplatí nájemník 6.600 měsíčně pouze za nájem. Velká část bytového fondu této městské části se nachází ve starších domech a naši předkové v nich místem nešetřili. To znamená, že průměrná rodina mladých lidí se dvěma dětmi, pohybující se v nižší příjmové skupině, na obecní byt s větší rozlohou ani nedosáhne a proto raději žádá o bydlení v jiných MČ, které požadují nižší nájemné.

Pokud by se platilo požadované nájemné 110 Kč na 1 m2 ve všech nyní prázdných bytech této městské části, do své pokladny by měsíčně obdržela minimálně 3.300.000 Kč, ročně minimálně 39 milionů. Pokud by se v nyní prázdných bytech platilo to nejnižší možné nájemné, tj. 50 Kč na 1m2, i tak by do pokladny městské části přiteklo 18 milionů. A to podsazuji, protože počítám v obou případech pouze nájemné z onoho průměrného dvoupokojového bytu o rozloze 60m2. Nyní za prázdné byty MČ získá 0 Kč, naopak musí dotovat jejich samotnou existenci.

Z oněch dvaceti ubytoven je cca polovina, tj. 10, obsazena sociálními případy, kterým stát vyplácí příspěvek na bydlení. Na jednu takovou přeplněnou ubytovnu stát doplácí měsíčně až 400.000 Kč, ročně všechny tyto ubytovny mohou spolknout až 48 milionů. Jenže ze státní kasy.

Každé dítě umístěné do dětského domova z důvodu, že jejich rodiče nemají kde bydlet, stojí měsíčně 30.000 Kč, ročně tedy 360.000 Kč. Opět ze státní kasy.

Konkrétní příklad z praxe: šestičlenná rodina se nevešla celá na ubytovnu, 2 nejmladší děti byly umístěny do dětského domova, zbytek rodiny na ubytovně bydlí a jejich pobyt na minimálním prostoru je měsíčně dotován státem částkou 10.000 Kč. Takto „vyřešený“ sociální případ stojí státní kasu 70.000 Kč, ročně 840.000 Kč.

 A co s tím?

Osvícená radnice, která si je vědoma skutečnosti, že obecní byty nejsou jen prostředkem pro vydělávání peněz, by z nyní prázdných bytů vybrala ty, které se nalézají v oné části jejího území, kde údajně nechce nikdo bydlet. Dala jim statut sociálního bytu, stanovila by v nich nájemné ve výši 50 Kč za m2 a ve spolupráci s osvědčenými organizacemi, které disponují vyškolenými terénními pracovníky, by dala alespoň některým rodinám druhou šanci. Stačilo by se jen inspirovat osvědčenou praxí jiných měst, které takové osvícené radnice asi mají. Zde při přidělení sociálního bytu sepisují s nájemníky smlouvu na dobu určitou, ve které se nájemníci zavazují platit včas nájemné, spolupracovat s terénními pracovníky, posílat děti do školy atd. Těm, kteří smlouvu plní, je smlouva obnovována a po uplynutí určité doby mají možnost si zažádat o obecní byt, říká se tomu systém prostupného bydlení. Asi je to jeden z mála způsobů, jak se ze sociálních případů stávají běžní občané, kteří nadále nezatěžují sociální systém. Při takovémto způsobu obsazení cca 100 nyní prázdných bytů by jejich nájemníci platili měsíčně 3.000 Kč za byt a městu by do pokladny přibylo ročně 3.600.000 Kč. Mimochodem je to suma odpovídající stovce dětí zbytečně umístěných v DD. A stát by nemusel dotovat jednu ubytovnu ročně. I největší škarohlíd, který jinak považuje sociální práci za zbytečnou, musí z hlediska výše uvedených čísel uznat, že efektivní a promyšlená práce s rodinami na samém sociálním dně může ušetřit státní peníze, tedy i peníze onoho škarohlída.

Z další části prázdných bytů by osvícená radnice mohla udělat startovací byty pro mladé rodiny, ve kterých by snížila nájemné na rozumnou úroveň a získala by další peníze, které momentálně létají vzduchem, místo do pokladny MČ. Vybrané peníze za nájemné by mohla použít třeba na opravu či budování nových školek, které této městské části rovněž zoufale chybí. Asi i proto nechce, aby jí ve čtvrti přibývali lidé a nevadí jí další vylidňování centra. A pak by se vůbec zamyslela nad tím, že obecní byty jsou zde především pro občany s nižšími příjmy a že radnicí stanovené nájemné je opravdu příliš vysoké.

Jelikož se radnice této městské části chová spíše opačně, o sociálně slabé občany na svém území nestojí a své problémy tak přenáší do jiných částí města, kde sídlí ubytovny, mělo by se osvíceně chovat alespoň město samotné. A radnici městské části, které byty svěřila a která s nimi zřejmě neumí zacházet s péčí řádného hospodáře, dlouhodobě prázdné byty odebrat a naložit s nimi jako ty osvícené radnice jiných měst. No jo, ale kdo to tomu městu řekne, když je zodpovědná náměstkyně neviditelná?

Jenže to je jen moje idealistické přání, spíše to všechno dopadne tak, že ještě nějakou dobu budou obecní byty prázdné, starosta městské části pak oznámí, že o ně není zájem a jelikož se chce chovat jako řádný hospodář, tak je raději výhodně zprivatizuje. Možná právě proto je onen dům v centru stále poloprázdný a možná jde celou dobu zase jenom o "peníze", jak jinak.

 

 PS. Mimochodem. Příští rok stát výrazně omezí příspěvky na bydlení lidem v ubytovnách. Jejich provozování se přestane vyplácet a dá se předpokládat, že část z nich bude zavřena. Nikdo zatím neví, co bude s lidmi, kteří na těchto ubytovnách v současné době bydlí. Asi nám za chvíli přestanou stačit i mosty.

PS II. Zákon o obcích vymezuje jako jednu ze základních oblastí samostatné působnosti obcí péči o vytváření podmínek pro rozvoj sociální péče a pro uspokojování potřeb svých občanů v souladu s místními předpoklady a místními zvyklostmi. Uspokojování potřeby bydlení je definováno jako jedna z předních oblastí této působnosti obce. Současně je tímto zákonem uložena obci povinnost účelně a hospodárně využívat svůj majetek, pečovat o jeho zachování a rozvoj. V těchto souvislostech se oblast nájemného z bytů jeví jako velmi významnou oblastí rozhodování obce o hospodaření s majetkem dotýkající se velkého počtu jejích obyvatel. Je nepochybné, že jde o rozhodování politické, a výsledek bude závislý na tom, zda rozhodující orgán upřednostní ekonomický přístup k věci a výsledkem bude rozhodnutí o obvyklém nájemném, nebo upřednostní sociální přístup a stávající nájemné se příliš zvyšovat nebude. Za kompromis mezi oběma přístupy lze považovat nájemné ekonomické, které pro pronajímatele zajistí dostatečné prostředky na správu a údržbu bytového fondu včetně určitého přiměřeného zisku a současně bude pro běžného nájemce obecního bytu sociálně přijatelné. (Citace z úvodu přijatého dokumentu města nazvaného: Stanovení nájemného pro potřeby statutárního města Brna, 2012)

Autor: Kateřina Dubská | pondělí 2.12.2013 12:28 | karma článku: 20,50 | přečteno: 1678x
  • Další články autora

Kateřina Dubská

Opravdu nebezpečný olej

V Indonési hoří pralesy. „Hrozný,“ řekne si možná český občan k zřejmě největší ekologické katastrofě 21. století, které si naše média všimla většinou až dnes, přestože informace o ní již několik dní putují Facebookem.

5.11.2015 v 0:00 | Karma: 22,14 | Přečteno: 1855x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dubská

O dvou sestrách

Žily byly dvě sestry. Obě byly vdané a měly děti. Jejich manželé se živili rukama a vydělávali něco málo nad průměrný plat. A měly bohatého otce, který by pro ně, dle vlastních slov, udělal první poslední. Když se vdala ta starší a povila prvního vnuka, ze samé radosti se nabídl, že jí koupí dům. Její muž se ošíval, ale protože byl z vesnice a ve městském bytě se mu nelíbilo, tak nakonec souhlasil s tím, že koupí za pár set tisíc malý domek na vesnici. Ale trval na tom, že jim tchán zaplatí jen ten dům a on si ho pomalu opraví za své. On totiž svého tchána znal.

16.2.2015 v 12:04 | Karma: 22,29 | Přečteno: 1051x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dubská

Třídní schůzka v 8. A

Za okny tmavne pošmourný listopadový den, rodiče se usazují do lavic, ve kterých jejich ratolesti tráví stále větší počet hodin a do dveří vchází paní učitelka předdůchodového věku. Postaví se před tabuli a spustí: „Jsem ráda, že vás přišlo tolik, protože mám s touto třídou vážný problém. Jsou vzpurní, neumí se chovat, jsou nezvládnutelní, dělají si, co chtějí...“ vodopád stížností se snáší na stále víc pokrčená bedra rodičů, kteří už si zvykli, že třídní schůzky na druhém stupni jsou tak trochu za trest, ale až takový průser nečekali. Svůj proslov paní učitelka zakončí tím, že má chuť obrátit se na místní sociální odbor a prevenci, protože to už takhle dál nejde a otázkou: „Co s tím budeme dělat?“

24.11.2014 v 11:42 | Karma: 17,34 | Přečteno: 1673x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dubská

Zahradníkův rok

Koncem zimy se už nemůže dočkat. Strká semínka do všech volných květináčů i bedýnek a už se těší, jak přijde jaro a začne okopávat záhonky a sázet a sázet. Jenže letos jaro přichází nějak divně brzy a zahradník nevěří, že si z něj počasí nedělá srandu. Jo, jo, já zasadím a koncem března udeří mrazy, někdy přece udeřit musí, jinak bude přemnožený škůdce. Mrazy nepřišly. Začátkem dubna se odhodlá a sází a sází s pocitem, že škoda každého kousku půdy, která přijde nazmar. Takže každá návštěva trhu a místního zahradnictví znamená další sazenice...

23.10.2014 v 11:43 | Karma: 8,91 | Přečteno: 453x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dubská

Nastává konec papalášů v Čechách?

Papaláš - slovo u nás běžně používané, leč obtížně vysvětlitelné. Tušíme sice, co znamená, ale jak jsem zjistila, ani googlení k přesné specifikaci pojmu nepomůže. Jediný výklad nabízí Slovník cizích slov, jenže ani ten mne plně neuspokojil:"Papaláš je nespisovný, lehce pejorativní, výraz pro jedince obdařeného formálně (legálně) značnými pravomocemi, který tohoto svého postavení ale nevyužívá v souladu s obecně definovanými základními (zejména morálními) požadavky, které se při výkonu dané funkce předpokládají."

20.10.2014 v 17:51 | Karma: 13,23 | Přečteno: 946x | Diskuse| Politika

Kateřina Dubská

Parník se potápí, kapela hraje...

Byla kdysi jedna vládní strana. Ve volbách pravidelně získávala přes 30 procent a seděla v téměř každé vládě. Pokud ji zrovna nepřeválcovala jiná vládní strana, se kterou si hrála oblíbenou hru na pravici a levici. Tato hra spočívala v tom, že na veřejnosti na sebe nadávali, v kuloárech se plácali po ramenou a u piva se domluvili na všem. Jen jednou se pokusili jednat upřímně a uspořádali tzv. velkou koalici, na kterou doplatila právě ta strana, která si hrála na pravici a tak se zase raději všichni vrátili do kuloárů. I když se ukázalo, že v krajích a obcích voliči až tak přecitlivělí nejsou, takže tam se občas zase upřímně sejdou a vládnou.

4.9.2014 v 14:48 | Karma: 24,06 | Přečteno: 1231x | Diskuse| Politika

Kateřina Dubská

Tehdy voněly růže

„Víš, Ládíčku, práca se má dělat pořádně, nejde o to, co na ni řeknou ti druzí, ale když víš, že jsi vše udělal nejlépe, jak jsi mohl, tak ti řeči těch druhých mohou být ukradené.“ To mu říkával dědeček, když byl ještě malý a sedávali spolu ve včelíně. Úly otočené k nim svými zády hlučely zdánlivě nekonečným ruchem, než slunce zase zajde, včely ztichnou a uloží se k zaslouženému spánku. A on byl hrdý na svoji novou kuklu i dědovy staré rukavice, čerstvě stočený med voněl, když prstem otřel zbylé kapky steklé na stůl, kde stály desítky sklenic plné jantaru a olízl ho. „Ten je dobrý, dědo.“„ Však vím, musel bych se stydět, kdyby nebyl. A to si představ, že někdo ho kazí cukrem, jenom kvůli penězům. Vidíš, když se o včeličky dobře staráš a máš je rád, tak ony to ví a pěkně se ti odmění. To je tak se vším, nikdy na to nezapomeň.“

25.7.2014 v 16:43 | Karma: 10,56 | Přečteno: 426x | Diskuse| Letní povídka

Kateřina Dubská

Daruj krev - naštveš zaměstnavatele

Krve je málo, hlásí nemocnice. Ubývá dobrovolných dárců krve, hlásají média a a rozhlas pořádá akce „Daruj krev s Českým rozhlasem.“ Za posledních deset let ubylo přes 100 tisíc dárců a v celé republice jich chybí přes 130.000. Důvodů je zřejmě několik. K dobrovolnému nadšení jistě nepomáhají zprávy o kšeftování s krví a krevními deriváty (viz kauza Diag Human), ani pocit mnoha občanů, že čím víc za zdravotnictví platí, tím méně dostávají. A tak si asi mnozí řeknou: „Pořád ze mne tahají peníze a já jim mám dávat krev zadarmo, kdo ví, co s ní pak provedou atd.“

26.5.2014 v 17:36 | Karma: 28,95 | Přečteno: 2255x | Diskuse| Politika

Kateřina Dubská

"Samozřejmě, my ji opravdu zabijeme,"

odpověděl v červenci minulého roku šéfredaktor bulvárního EXTRA Pavel Novotný slovenskému deníku Směr. Otázka zněla: „Český bulvár žije roky z Ivety Bartošové. Nezdá se vám, že už je to v poloze, kdy tu ženu zabijete?" Nemohu necitovat ještě jeden výrok z tohoto rozhovoru: „Jenže poptávka po ní (tj. Bartošové) je neskutečná, články o ní si otevírají i lidé, kteří bulvár jindy nečtou. V té chvíli jdou hranice bokem a budeme na ní parazitovat až do konce a ještě půl roku po něm.“ Neuplynul ani rok a povedlo se.

29.4.2014 v 15:50 | Karma: 28,94 | Přečteno: 3731x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dubská

Nástrahy kalorických tabulek

Důvodů nákupu čím dál větších čísel oblečení je mnoho. Třeba tzv. „otylost nevinných“ (tak nazývá jeden můj kamarád pozoruhodný jev, kdy ve fungujícím novém vztahu jedinec přibírá a přibírá, neb má vedle sebe spokojeného a tím pádem jistého partnera, už se nehoní po nočních podnicích a akcích pro nezadané, náročných jak na peněženku, tak na fyzičku, po večerech tráví vydatnou, s láskou připravenou večeři na pohovce a občas si ještě přidá...).

9.4.2014 v 13:44 | Karma: 14,87 | Přečteno: 877x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dubská

Vejce a já

Když před dvěma lety vypukla vaječná krize a ceny vajec se vyšplhaly do závratných výšin, rozhlédli jsme se po dvoře nedávno zakoupeného venkovského stavení na samotě u lesa, vyčistili do té doby prázdný kurník, vystáli dlouhou frontu před prodejnou kuřic a stali se chovateli drůbeže.

28.3.2014 v 11:10 | Karma: 21,17 | Přečteno: 852x | Diskuse| Společnost

Kateřina Dubská

Lidé a hry

Dlouhé zimní večery přímo svádějí k zasednutí kolem stolu a vytažení nějaké oblíbené krabice se společenskou hrou. Většinou se zasmějeme, málokdy pohádáme a hlavně tma za okny už není tak depresívní. A jak už hry pro dospělé hraji několik desítek let, připadají mi stále poučnější.

15.12.2013 v 15:37 | Karma: 8,58 | Přečteno: 304x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Dubská

Polední lekce

Zamyšlený starý muž sedící za velkým lesklým stolem si zapálí. Zhluboka labužnicky potáhne, opře se do křesla a zálibně pozoruje svět za oknem. Už kvůli tomu výhledu to všechno stálo za to...Ticho podbarvené tikáním porcelánových hodin přeruší zvonění mobilu. Nasadí si brýle, podívá se na displej, ušklíbne se a zmáčkne tlačítko.

31.10.2013 v 12:40 | Karma: 20,52 | Přečteno: 693x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Dubská

Nečekaný vítěz voleb

Nikdy bych nevěřila, že se u volební debaty můžu i pobavit. Při včerejší superdebatě jsem se místy od srdce, místy škodolibě, zasmála a nakonec mne u toho srdce i zahřálo. Pana Žáka by měli vyhlásit Bavičem roku. Ale teď vážně. Když se moderátor na závěr debaty všech lídrů zeptal, co chtějí v Parlamentu navrhnout a prosadit jako první, ve svém závěrečném slibu většina přítomných lídrů uvedla, že podpoří sadu protikorupčních zákonů z dílny Rekonstrukce státu. Přiznám se, že mi spadla brada.

25.10.2013 v 15:49 | Karma: 13,76 | Přečteno: 852x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Dubská

Důstojnost české advokacie

V době, kdy většina národa volá po nápravě celospolečenských poměrů pokřivených všudepřítomnou korupcí, je na čase se ptát, kdo všechno se na tomto pokřivování podílí. Mluví se o kmotrech, politicích, nefungující justici a policii atd. Ale možná je už na čase začít se ptát i na roli některých českých advokátů a právníků i jejich profesní komory. A jak se stává stále oblíbenějším bonmotem, i já mohu říci, že znám řadu slušných a poctivě pracujících advokátů a právníků, ale...

28.9.2013 v 11:47 | Karma: 24,52 | Přečteno: 703x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Dubská

Příčiny a důsledky

Přiznám se, že k napsání tohoto článku mne inspirovala diskuse, která se strhla kolem výroku advokáta Lásky, když popisoval svoje zkušenosti coby policisty působícího opravdu na ulici. Cituji: „Ale ve chvíli, kdy se k těmto holým a dutým hlavám připojují na demonstraci normální lidé, musíme zpozornět. Já jsem několik let jako policista šlapal chodník a byl jsem s Romy v „kontaktu“. Proto si dokážu představit zoufalost lidí, kteří s nimi musí sdílet stejný životní prostor den co den. A mám obavu, že tito lidé nejsou chráněni. Zatímco na podporu romské menšiny je různých aktivistů a ochránců vidět a slyšet dost, nikdo nechrání „neromy“, kteří žijí vedle Romů. A kdo si to nezkusil, netuší, jak těžké to je.“

10.9.2013 v 15:13 | Karma: 11,84 | Přečteno: 662x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Dubská

Krásně jednoduchý svět

Tma, stromy tajemně šumí, do noci svítí jediné okno, za kterým se pohybuje nic netušící oběť. Ruka v černé rukavici odhrne překážející větev, hudba zní hrozivě, divák trne. Zachrání se možná i nevinná oběť v poslední chvíli nebo se stane další mrtvolou? Střih. Rozespalý pán v pyžamu vstává z postele a míří na záchod. Kdyby pravidelně bral právě nabízený prášek, tak by mohl spát dál.

21.8.2013 v 12:01 | Karma: 10,54 | Přečteno: 280x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Dubská

Dějinný význam osudových žen

Ruiny gotického kláštera obklopené pečlivě udržovaným anglickým parkem působí tak romanticky, že chvílemi čekám, kdy se za některým z kamenů vynoří Elizabeth Benettová na výletě za krásami rodné země. Ale při tom kochání se na lavičce mne najednou napadne, že tohle krásné místo v době, kdy se z fungujícího bohatého kláštera plného mnichů staly rozvaliny, vlastně až tak idylické nebylo.

17.7.2013 v 13:25 | Karma: 10,82 | Přečteno: 380x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Dubská

Obušku, z pytle ven!

Všchno zlé je k něčemu dobré. A někdy se musí stát malý přírodní zázrak, abychom si uvědomili pokřivenost vlastního myšlení. To mne totiž napadá při čtení článků a blogů uveřejněných v několika posledních dnech.

30.5.2013 v 15:57 | Karma: 25,58 | Přečteno: 5339x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Dubská

Jak se z kozy stane pes

Když vám odejde dlouhodobý psí společník, každý věci znalý pejskař vám poradí, ať si pořídíte nového. Což zabírá opravdu spolehlivě. Ale i zkušení pejskaři ví, že každý pes je osobnost a úplně nahradit ho nelze, stejně občas lítostivě zavzdycháte a zavzpomínáte. Jenže život běží dál nejen psími skoky. Před dávnými dvěma roky jsme se s mým bývalým kolegou a dlouholetým chovatelem koz Mojmírem dohodli, že až bude mít nová kůzlata, tak se ozve, koneckonců bydlíme na samotě, kolem je spousta trávy a sena...

28.5.2013 v 11:36 | Karma: 20,05 | Přečteno: 829x | Diskuse| Společnost
  • Počet článků 63
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1507x
Dívám se kolem a přemýšlím. A když je toho přemýšlení moc, sednu k počítači.
www.katerinadubska.cz

Seznam rubrik