Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Daruj krev - naštveš zaměstnavatele

26. 05. 2014 17:36:23
Krve je málo, hlásí nemocnice. Ubývá dobrovolných dárců krve, hlásají média a a rozhlas pořádá akce „Daruj krev s Českým rozhlasem.“ Za posledních deset let ubylo přes 100 tisíc dárců a v celé republice jich chybí přes 130.000. Důvodů je zřejmě několik. K dobrovolnému nadšení jistě nepomáhají zprávy o kšeftování s krví a krevními deriváty (viz kauza Diag Human), ani pocit mnoha občanů, že čím víc za zdravotnictví platí, tím méně dostávají. A tak si asi mnozí řeknou: „Pořád ze mne tahají peníze a já jim mám dávat krev zadarmo, kdo ví, co s ní pak provedou atd.“

Darovat krev může každý zdravý občan od 18 do 60 let – zdarma. Podle vyhlášky Ministerstva práce a sociálních věcí jde o úkon v obecném zájmu. Některé zdravotní pojišťovny dobrovolné dárce krve zvýhodňují a vděčné nemocnice jim dají najíst a napít. Činnost bezpříspěvkového dárce krve je oceněna ještě tak, že v zákoně o dani z příjmu je uvedena jako možnost odpočtu od základu daně z příjmu. Potud vše v pořádku. Jenže málokdo už ví, že pokud je dobrovolný dárce zaměstnancem a nemůže darovat krev v době svého pracovního volna, zaměstnavatel je ze zákona povinen mu poskytnout placené volno, aniž by po státu mohl požadovat kompenzaci.

A teď si představte situaci přímo ze života – jste malý živnostník, zaměstnávající dva pracovníky. Jeden z nich má vzácnou krevní skupinu a stal se dobrovolným dárcem krve. Takže občas zavolají z nemocnice, že mu potřebují pár deci té vzácné krve ubrat. Ozvou se v neděli a objednají ho na pondělí. To samé pondělí měl pracovník společně se spolupracovníkem i zaměstnavatelem odjet do vzdálenějšího města za dojednanou zakázkou. Zavolá zaměstnavateli a informuje ho o situaci. Zaměstnavatel je pod penalizací, tj. nedodá-li zakázku včas, dostane od zákazníka zaplaceno méně. Ve dvou nemají šanci práci dokončit a ani zvládnout. A někde v nemocnici čeká člověk, který potřebuje krev.

Takže – zaměstnavatel se vytočí do běla, zejména poté, co zjistí, že mu nejenom tento úkon v obecném zájmu zkomplikuje život už v neděli odpoledne, kdy bude muset shánět náhradu za ty dvě potřebné ruce, které bude muset rovněž zaplatit, ale také zaplatí jeden den pracovního volna dobrovolnému dárci ze svého, protože mu to stát stanovil jako povinnost. Nicméně od státu nemůže žádat, aby mu tento jeden den pracovního volna proplatil. A opět si připadá jako idiot užitečný jen na to, aby platil za stát, který na něj přehazuje stále více svých vlastních povinností.

Stejně si totiž připadal tehdy, kdy se dozvěděl, že bude muset proplácet nemocenskou svým zaměstnancům bez toho, aniž by mu stát tuto povinnost kompenzoval, tj. dal mu možnost odečíst si tyto náklady od odvodu pojistného. Od roku 2010 takto proplácí zaměstnavatel celé tři týdny nemocenské. A ani ho už neudiví, že ve srovnání s okolními státy, jsou české odvody na zaměstnance za sociální a zdravotní pojištění jedny z nejvyšších.

Celá výše zmíněná událost pokračuje tak, že zaměstnavatel se cítí blbě a přesvědčuje sám sebe, že když dárce nepustí, ohrozí něčí život. Dárce si připadá blbě, že komplikuje zaměstnavateli život a zároveň je na něj naštván, že mu brání v jeho dobrých úmyslech a ještě mu je vyčítá. Nemocnice je v pohodě, protože dostane potřebnou krev a nic ji to nestojí. A nejvíce v pohodě je stát, kterému jsou problémy lidí, díky kterým šetří peníze, aby je mohl následně prošustrovat třeba v předražených zakázkách, zcela ukradené. Média zase někdy napíší o tom, jak je málo krve a pomáhají hledat nové dobrovolné dárce. O tom, že místo jednoho dárce, jsou vlastně potřební dárci dva, ten dobrovolný dává krev a ten nedobrovolný mu za to zaplatí ze zisku své firmy, se v médiích nedočteme. Proč taky, až na zaměstnavatele současné nastavení podmínek dárcovství krve zřejmě připadá všem zbylým zúčastněným zcela v pořádku.

Protože si výše zmíněný zaměstnavatel nechce připadat jako vrah, samozřejmě, že pracovníka se vzácnou krevní skupinou na odběry pustí, zaplatí za stát den jeho volna a zaplatí za brigádníka. Až bude příště hledat nového zaměstnance, tak se uchazečů kromě jiného zeptá, jakou mají krevní skupinu a jestli nejsou dobrovolnými dárci krve. Tomu stávajícímu řekne, že to bylo naposledy, což mu stejně moc nepomůže, protože je ze zákona povinen uvolnit ho vždy, když bude potřeba. A sám sebe se jako už poněkolikáté zeptá, jestli by nebylo lépe požádat si o předčasný důchod a na všechno se vykašlat. Divíte se mu?

Já ani ne, spíše se divím tomu, že ještě vůbec nějací dobrovolní dárci krve jsou a jak je lehké se v tomto státě cítit jako užitečný idiot.

http://olomouc.idnes.cz/nemocnicim-ubyva-mladych-darcu-krve-dbe-/olomouc-zpravy.aspx?c=A131101_1994805_olomouc-zpravy_stk

http://zpravy.idnes.cz/chybi-pres-sto-tisic-darcu-krve-na-vine-je-nezajem-i-placene-odbery-p98-/domaci.aspx?c=A090827_204352_domaci_ban

Autor: Kateřina Dubská | pondělí 26.5.2014 17:36 | karma článku: 28.56 | přečteno: 2193x

Další články blogera

Kateřina Dubská

Opravdu nebezpečný olej

V Indonési hoří pralesy. „Hrozný,“ řekne si možná český občan k zřejmě největší ekologické katastrofě 21. století, které si naše média všimla většinou až dnes, přestože informace o ní již několik dní putují Facebookem.

5.11.2015 v 0:00 | Karma článku: 20.89 | Přečteno: 1816 | Diskuse

Kateřina Dubská

O dvou sestrách

Žily byly dvě sestry. Obě byly vdané a měly děti. Jejich manželé se živili rukama a vydělávali něco málo nad průměrný plat. A měly bohatého otce, který by pro ně, dle vlastních slov, udělal první poslední. Když se vdala ta starší a povila prvního vnuka, ze samé radosti se nabídl, že jí koupí dům. Její muž se ošíval, ale protože byl z vesnice a ve městském bytě se mu nelíbilo, tak nakonec souhlasil s tím, že koupí za pár set tisíc malý domek na vesnici. Ale trval na tom, že jim tchán zaplatí jen ten dům a on si ho pomalu opraví za své. On totiž svého tchána znal.

16.2.2015 v 12:04 | Karma článku: 21.60 | Přečteno: 1019 | Diskuse

Kateřina Dubská

Třídní schůzka v 8. A

Za okny tmavne pošmourný listopadový den, rodiče se usazují do lavic, ve kterých jejich ratolesti tráví stále větší počet hodin a do dveří vchází paní učitelka předdůchodového věku. Postaví se před tabuli a spustí: „Jsem ráda, že vás přišlo tolik, protože mám s touto třídou vážný problém. Jsou vzpurní, neumí se chovat, jsou nezvládnutelní, dělají si, co chtějí...“ vodopád stížností se snáší na stále víc pokrčená bedra rodičů, kteří už si zvykli, že třídní schůzky na druhém stupni jsou tak trochu za trest, ale až takový průser nečekali. Svůj proslov paní učitelka zakončí tím, že má chuť obrátit se na místní sociální odbor a prevenci, protože to už takhle dál nejde a otázkou: „Co s tím budeme dělat?“

24.11.2014 v 11:42 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 1650 | Diskuse

Kateřina Dubská

Zahradníkův rok

Koncem zimy se už nemůže dočkat. Strká semínka do všech volných květináčů i bedýnek a už se těší, jak přijde jaro a začne okopávat záhonky a sázet a sázet. Jenže letos jaro přichází nějak divně brzy a zahradník nevěří, že si z něj počasí nedělá srandu. Jo, jo, já zasadím a koncem března udeří mrazy, někdy přece udeřit musí, jinak bude přemnožený škůdce. Mrazy nepřišly. Začátkem dubna se odhodlá a sází a sází s pocitem, že škoda každého kousku půdy, která přijde nazmar. Takže každá návštěva trhu a místního zahradnictví znamená další sazenice...

23.10.2014 v 11:43 | Karma článku: 8.00 | Přečteno: 446 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Přemek Čech

O tom, že v ČSSD je asi hodně hlávek zelí..

Ještě štěstí, že na to nový lídr strany pan Zaorálek konečně poukázal.. Ale to logo opravdu za to nemůže, že tato strana spíš spustila zelnou kampaň, jako tu předvolební..

22.6.2017 v 18:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 6 | Diskuse

Jan Ziegler

Vlakem zdarma? Typický socialistický nesmysl

Sociální demokracie slibuje, že by děti a studenti do 18 let a také senioři mohli jezdit v České republice vlaky zdarma. Státní kasu by to přišlo na miliardy korun ročně navíc. To je ovšem špatně.

22.6.2017 v 17:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse

Ondřej Bezouška

Syřany do východní Evropy po vesnicích

Jsou výroky, které dokážou rozpumpovat krev v těle každého patriota. Slova německé poslankyně za stranu Zelených takovou informací bezpochyby je. A proč jej považuji za blbost roku se hnedka dozvíte..

22.6.2017 v 14:14 | Karma článku: 33.47 | Přečteno: 862 | Diskuse

Ivan Bednář

Dvě zprávy a jedno zamyšlení

Jedna zpráva říká, že sociální demokracie se snaží ulovit dušinky, kde se dá. Obrací se také na důchodce, novodoběji seniory. Prý prosadila zvýšení důchodů od Nového roku v průměru o pět set korun. Je to licoměrný podfuk.

22.6.2017 v 13:50 | Karma článku: 20.26 | Přečteno: 298 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Zvláštní počty Komise kolem uprchlických kvót

Jak se ze 160 000 migrantů k přerozdělení stalo 98 255? Mlží Evropská komise kolem čísel, aby maskovala rozsah fiaska uprchlických kvót?

22.6.2017 v 13:00 | Karma článku: 27.87 | Přečteno: 1680 | Diskuse
Počet článků 63 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1489
Dívám se kolem a přemýšlím. A když je toho přemýšlení moc, sednu k počítači. www.katerinadubska.cz


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.